Українська експертна оцінка нерухомості

Фігура оцінювача на ринку нерухомості стає більш важливою. Якщо до 2007 року для операцій з нерухомістю достатньо було характеристики з Бюро технічної інвентаризації, то з 1 січня 2007 року обов'язковий стало експертний висновок про вартість нерухомості, що було відображено у Законі України «Про податок з доходів з фізичних осіб».

Левова частка замовлень на оціночні роботи виходить від юридичних осіб: банків, фірм, підприємств, інвестиційних фондів. Приватні особи звертаються в основному, з метою дізнатися вартість і, відповідно, потенціал належить нерухомості, щоб знати, як далі керувати цим об'єктом. В основному, до оцінки нерухомості вдаються, коли виникає необхідність перерозподіляти частки або залучати нових пайовиків, для роботи з акціями, а так само, для доцільності інвестування коштів в об'єкт.

На Заході експертна оцінка нерухомості стала звичайною практикою навіть у купівлі квартир рядовими громадянами. Це не «зайві витрати», оцінювачі регулюють грошові потоки, розвиваючи інвестиції в нерухомість. Саме тому перші питання, на які відповідають експерти з оцінки: Скільки буде коштувати нерухомість через певну кількість років?

Кожна країна виробляла свої вимоги до становлення оцінювача нерухомості як професії. Однак цивілізований світ, зведеного в процесі глобалізації, створив загальні правила. Так, основним є базова підготовка за темою роботи, постійна робота з придбанням практичних навичок, з формуванням баз даних за цінами на нерухомість. Крім того, не можна скидати з рахунків суто ділові якості: пунктуальність, незалежність судження, об'єктивність, високий рівень освіти. Серед суто вузькоспеціалізованих знань можна назвати необхідність пізнань в економіці, будівництві, юриспруденції, фінансовому та бухгалтерському справі.

До речі сказати, в США професія оцінювача сформувалася в 30-і роки XX століття, під час Великої Американської Депресії, тоді як у Росії оцінювачі нерухомості існували вже за 50 років до революції. У Радянському Союзі ціну на нерухомість встановлювало держава, вартість прирівнювалася до витрат на будівництво. Оцінювалися лише великі об'єкти, призначені для співпраці з закордоном: заводи, аеропорти, суду. Українські оцінювачі нерухомості з'явилися до 1992 року, коли економіка країни стала ринковою. Каталізатором розвитку професії став дозвіл на «малу» приватизацію, адже об'єкти потрібно було оцінювати. У 1995 році українські оцінювачі створили громадську професійну організацію «Українське товариство оцінювачів» (УТО). У завдання УТО входять не тільки абстрактне «становлення професії оцінювача в Україні», а й конкретні завдання: сертифікація оцінювачів, міжнародні контракти, нормативне забезпечення діяльності. У квітні 1995 року Рада УТО затвердив «Норми професійної діяльності оцінювача», які стали головним документом для оцінювача. У 2001 році УТО отримало державний статус. Нормативними актами оцінювання є Закон України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність на Україні», Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», Національний стандарт № 2 «Оцінка нерухомого майна», «Норми професійної діяльності оцінювача ». Зазвичай використовують так само «Міжнародні стандарти оцінки» і «Європейські стандарти оцінки нерухомого майна».

Для отримання сертифіката оцінювача необхідно скласти іспити, прийняті комісією, у складі якої представники Кабінету Міністрів, Фонду держмайна України, Міністерства економіки, членів УТО.

Якість оціночних робіт підвищується з кожним роком за рахунок постійного контролю УТО. На звіт (за умови його законного перебування у власника) можна замовити перевірку, яка підтвердить його спроможність або її відсутність. Саме підвищуються вимоги до складання оцінки призводять до того, що з маси створених фірм реально працює від 100 до 300 фірм, проте, це так само позначається і на зростаючому професіоналізмі оцінювачів.

© 2008-2016 Cлав-Консалтинг.

Створення сайту - Twid

Корисні посилання
 
м. Київ, пр-кт Голосіївский, 132 (пр-кт 40 ліття Жовтня), 14 поверх, оф. 35
(093) 286-01-47
(044) 229-79-10