Гривня продовжує знецінюватися

Девальвація національної валюти і відтік банківських депозитів розігнали споживчі ціни в січні.

У першому місяці 2009 року інфляція в Україні склала 2,9%. Про це повідомив Державний комітет статистики. Такий показник для експертів став повною несподіванкою. Якщо минулого року темпи зростання інфляції пояснювалися відносно високим попитом на основні види продукції, то в цьому році попит різко впав. Виходячи з цього, аналітики пророкували, що і рівень споживчих цін буде значно нижче.

На думку міністра економіки Богдана Данилишина, основними чинниками високої інфляції стали девальвація гривні і відтік депозитів з банківської системи. «Обсяги депозитів у національній валюті за січень зменшилися на 2,8% (за грудень - на 1,6%)», - наголошується в повідомленні міністра. За його словами, потужним каталізатором зростання стало перенесення валютного курсу на внутрішні ціни. Найбільше підвищилися ціни на імпортні товари, які займають близько 30% українського ринку.

Девальвація національної валюти стала основною причиною подорожчання більшості споживчих товарів у січні. У першу чергу подорожчали лікарські засоби, продукти харчування, транспорт і комунальні послуги. Тарифи на каналізацію і водопостачання зросли відповідно на 9,9% і 7,3%, квартирна плата підвищилася на 3,8%, а тарифи на гарячу воду та опалення - на 2,4% порівняно з груднем.

Продукти в лідерах інфляції

«Підвищення цін на комунальні послуги може призвести до того, що місячна інфляція збережеться на сьогоднішньому рівні або навіть зросте», - зазначає аналітик інвестиційної компанії Astrum Мар'ян Федоришин. На думку аналітиків, виробники закладатимуть у вартість товару подорожчання комунальних послуг, зв'язку, транспорту.

Крім того, більш ніж на 7% зросла вартість санаторно-курортних послуг.

З продуктів харчування найбільше подорожчали фрукти та овочі - на 9,7% і 8,1% відповідно. Істотно подорожчали риба, м'ясо, вершкове масло. При цьому подешевшали яйця, соняшникова олія, гречка, рис, борошно, тваринні жири. У цілому на споживчому ринку в січні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли більш ніж на 3%.

Однак, на думку представників Мінекономіки, рівень інфляції міг бути і вище, якби не зменшилися обсяги видаваних кредитів. Так, за даними Нацбанку, в січні 2009 року кількість видаваних позик зменшилася на 1,8%.

Річна інфляція - до 20%

У прогнозах інфляції на лютий аналітики розходяться. Насамперед поки неясно, які фактори можуть на неї вплинути. Більшість експертів схильні вважати, що в цьому місяці, по-перше, на ціни імпортних товарів перестане впливати валютний курс.

«У грудні вже відбулася основна переоцінка вартості залежно від курсу долара, тому в лютому при стабільному курсі вплинути на вартість товарів вона не повинна», - відзначає економіст інвестиційної компанії «Трійка Діалог Україна» Ірина Піонтковська.

По-друге, швидше за все, не буде значного впливу девальвації гривні - з початку лютого курс долара був досить стабільним. «Тільки в останні дні ми бачимо незначну девальвацію національної валюти. Але Нацбанк чітко заявив, що проводитиме інтервенції і підтримувати курс », - зазначає аналітик інвестиційної компанії« Конкорд Капітал »Олександр Климчук.

За його словами, якщо Нацбанку це вдасться, тоді інфляція в лютому, швидше за все, не вийде за 1% по відношенню до січня. В іншому випадку, на думку Климчука, інфляція перевищить 2%. І за підсумками року може досягти 15%.

Не згоден зі своїм колегою Мар'ян Федоришин: «Якщо гривня знизилася наприкінці минулого місяця, то це впливатиме ще на наступні 2 місяці. У лютому ми очікуємо десь 2-2,3%. Наш прогноз по року - 20% ».

У третіх, експерти очікують, що купівельна спроможність населення буде ще меншою, що буде стримувати зростання цін. «Проте ті виробники, які ще не встигли підняти ціни за новим курсом долара, зроблять це зараз. Крім того, може бути і звичайний сезонний ріст цін на продукти харчування », - вважає експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віталій Кравчук. Його прогноз на лютий - зростання цін приблизно на 1,5%.


Автор: Ольга Джелебова, Катерина Буганова, видання "Дело", 9 лютого 2009

© 2008-2016 Cлав-Консалтинг.

Створення сайту - Twid

Корисні посилання
 
м. Київ, пр-кт Голосіївский, 132 (пр-кт 40 ліття Жовтня), 14 поверх, оф. 35
(093) 286-01-47
(044) 229-79-10